GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 5624293
*
nr 562 4293
Porslin
4 del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
Utrop:
1.000 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 januari 2009
kl 19:14:37
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
6022 Bordslampa
Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:59
-
6385 Bordslampa
porslin, mend dekor av fåglar. Höjd: 35 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:06
-
6439 Bordslampor
2 st, Porslin. Höjd: 60 ca
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:09
-
6643 Fat
Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:31
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:33
-
6014 Kaffekoppar
+ assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:53
*
Porslin
nr 562 4293
Porslin
4 del, Röd Rubin, Arthur Percy och Eugen Trost, Gefle
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 januari 2009 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik porslin röd rubin svensk keramik svenska keramiker
-
6022 Bordslampa
Imariedekor, porslin. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:59 -
6385 Bordslampa
porslin, mend dekor av fåglar. Höjd: 35 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:06 -
6439 Bordslampor
2 st, Porslin. Höjd: 60 ca
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:09
-
6643 Fat
Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 18:31 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:33 -
6014 Kaffekoppar
+ assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:53



